Jeg ser dig

Jonas er begyndt at føle sig usynlig. De andre kigger i deres mobiler og går forbi uden at se ham. Først føler han sig ensom og forkert. Så begynder han at kunne lide sin ikke-eksistens.

En dag, da han sidder i sin egen verden, på en bænk i parken, opdager han, at der sidder en meget anderledes pige på bænken ved siden af. Hun kigger direkte på ham. Clara og Jonas bliver venner og lidt efter lidt afslører Clara en svær hemmelighed.

En forestilling om ensomhed, om digital mobning og om hvor vigtigt det er at føle sig set.
Den er skabt i et nyt og anderledes scenesprog, hvor filmens digitale bluescreen-teknikker møder det analoge dukketeater. Tilsammen bliver der skabt et udtryk, som taler direkte ind i de unges digitaliserede hverdag.

Børns Vilkår har skabt et skolemateriale for 4.-8. klasse om digitale fællesskaber og om at føle sig set/ikke set. Materialet indeholder både for- og efterbehandling af forestillingen og tager udgangspunkt i dens temaer og billeder fra forestillingen.

★ ★ ★ ★ ★
“Jeg ser dig – poetisk og sanselig fortælling om væren.
Meridiano Teatret har begået en vedkommende og vigtig forestilling omkring emnet ensomhed og mobning. Jeg ser dig er en lille perle, hvor digitale medier og analogt dukketeater smelter sammen i den nærværende langsomhed, stykket efterlyser.”
Iscene

★ ★ ★ ★ ★
”Meridiano Teatret har udviklet en forestilling, der både omhandler og anvender digital teknologi på en innovativ måde, som ikke tidligere er set på en teaterscene (…)
Jeg Ser Dig og Meridiano Teatret tager nye skridt udi hvad teatret kan og viser en bemærkelsesværdig sammensmeltning af det analoge og digitale, hvor teknologiens potentiale udforskes på innovative måder. Meridiano Teatret bedriver en både kunstnerisk og pædagogisk bedrift, der ikke blot underholder, men også opfordrer til refleksion og debat om vores digitale tidsalder. Forestillingen er et stærkt eksempel på, hvordan teater kan bidrage med at behandle vigtige samfundsemner og giver endda publikum en helt særlig oplevelse med hjem i bagagen”
Setpaascenen
Medvirkende: Elise Müller og Lars Begtrup
Dramatiker, instruktør, digitalt design og komponist: Giacomo Ravicchio
Dukkemager: Katrine Karlsen
Værksted: Steen Molls
Lysdesigner, ’bluescreen’-teknik og afvikling: Andreas Sveistrup
Tak til elever og lærere i 5. og 6. klasse på Den Lille Skole i Bagsværd (årgang 2024-25)
Der er brugt AI i fremstillingen af forestillingens billeder

Sted

VIA University College, Auditorium
Banegårdsgade 2, 8700 Horsens